top
logo

Sağlık ve İlaç Ruhsatı
Garanti Belgeri >>
TSE Belgeleri
Çalışma İzinleri
Marka & Patent >>
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
İthal Lisansi ve Gözetim Belgeleri
Kalite Yönetim Sistemi
CE İşareti
Firma Profili
Diğer Faaliyetlerimiz
 
DUYURULAR
 
İletişim
PCS ULUSLARARASI PROFESYONEL
DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ.

Yenibosna Merkez Mah. Türkgücü Sok. No:33, D:6 Kat:2 34530 Çobançeşme /İSTANBUL
TEL: 444 1 689
E-Mail: info@pcsturkey.com.tr
WEB :www.pcsturkey.com.tr
 
 
Anket
Web Sitemizin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
 
 
 
Anket Sonuçlarına bak
 
Site İçi Arama

Gelişmiş Arama

Marka & Patent >> Patent ve Faydalı Model Tescili
 
  Patent ve Faydalı Model Tescili

PATENT NEDİR?

Teknolojinin bir alanında gerçekleştirilen ve patent başvurusunda buluş konusunda, sadece buluş sahibine buluş konusu ürünü üretme, kullandırma konusunda ayrıcalık veren bir haktır.

HER BULUŞ İÇİN PATENT ALABİLİR MİYİM?

Ülkemizde patent koruması,551 Patent Haklarının Koruması Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uyarınca sağlanmaktadır. Yasal mevzuat uyarınca, patent verilebilme kriterleri ve hangi buluşlar verilerek korunacağı belirlenmiştir.
Bu buluşa patent verilebilmesi için aşağıdaki üç kriter gerekmektedir.

  • Yenilik: Buluşun Türkiye’de ve dünyada yeni olması daha kullanılmamış olması, herhangi bir dergi, bülten vs. yayının yayınlanmamış olmasıdır.
  • Sanayide uygulanabilirlik: Buluşun salt teoride kalmaması, uygun olmasıdır
  • Tekniğin bilinen durumunun aşılması: O konudaki teknolojiyi yerden bir üst seviyeye çıkartabilecek nitelikte olmasıdır.

 
NEDEN PATENT ALIYORUZ?

Ülkelerin ekonomik gelişmelerinden, yeniliklerin ve yeni buluşların uygulanması büyük önem taşımaktadır. Yenilikler ve buluşların uygulanması ve sonuçta ekonomiye katkı sağlamasında en önemli etki sahibinin ödüllendirilmesi ve buluş yapılmasının özendirilmesidir.Patent buluş sahibine,buluşunu açıklaması karşısında buluş konusu ürün satma ve kullandırma konusunda belirli bir süre ayrıcalık veren ve buluş yapılamasının özendirerek sanayinin gelişmesine yardım eden bütün gelişmiş ülkelerce kabul edilerek uygulanan bir sistemdir.Bu nedenle,buluşumuz bir buluşun, işletmemizde kullanılan bir başkaları tarafından da aynen taklit edilerek kendimize rakip oluşmasını istemiyorsak patent başvurusunda bulunmalıyız.

PATENT

Buluş belgesi veya patent, ürün veya buluş sahibine, icat ettiği ürünün satışı, pazarlanması, çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır.

Yeni bir ürüne patent vermek genellikle ülkeler arası kimi uzlaşmaları da gözeten, hükümet kuruluşlarının ya da özerk düzenleyicilerin görevidir. Koşullar, pazardan pazara değişmekle birlikte bir ürün adına patent alınabilmesi için; bir yenilik, eski olandan bariz bir farklılık barındırılmalı ve patenti ilgilendiren konuda uzman birinin gözünde sıradan bir yeniden düzenlemeden daha fazla olmalıdır.

En yaygın patent şekli, belirli bir süre dahilin de,  patentli ürünle aynı yapıda başka bir ürünün üretilmesinin tamamen kısıtlanması, ya da tümüyle patent sahibinin onayına bırakılmasıdır.

Türkiye’de patent verme yetkisi, Türk Patent Enstitüsü’ne aittir.


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 

Firma Kataloğu
bottom

Tüm Hakları Saklıdır © PCS uluslararası danışmanlık ltd. şti. Web Tasarım: Web-Art Bilişim